Stosowanie antykoncepcji hormonalnej to skuteczny sposób na uniknięcie niechcianej ciąży. Pierwsza pigułka antykoncepcyjna dwuskładnikowa pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w 1960 roku i przyczyniła się do zmiany postrzegania przez społeczeństwo decyzji o świadomym macierzyństwie. Udostępnienie pigułki antykoncepcyjnej miało też wpływ na zmiany prowadzące do rewolucji seksualnej. Obecnie wybór środków kontroli urodzeń opartych na hormonach jest szeroki i oprócz pigułek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, kobiety mogą stosować również: zastrzyki hormonalne, implanty podskórne uwalniające hormony, plastry antykoncepcyjne oraz wkładki wewnątrzmaciczne. Jakie są możliwe skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej? Czy można uzyskać tanią receptę online na antykoncepcję hormonalną?
Plastry i pigułki antykoncepcyjne — działanie i skutki uboczne
Pigułki antykoncepcyjne, czyli doustna antykoncepcja hormonalna — są najczęściej wybieraną formą antykoncepcji hormonalnej. Ich zaletą jest dość niska cena i łatwa dostępność w porównaniu do innych hormonalnych środków zapobiegania ciąży. Mogą stosować je kobiety w każdym wieku, nawet te, które wcześniej nie były w ciąży i nie rodziły siłami natury. Można zamówić tabletki antykoncepcyjne na receptę online po wcześniejszej e-konsultacji. Pacjentka otrzyma odpowiednią antykoncepcję na życzenie, jeśli nie będzie ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. Pierwszorazowe dobranie antykoncepcji hormonalnej powinno być poprzedzone badaniem ginekologicznym i dokładnym wywiadem.
Przyrost masy ciała jako jeden ze skutków przyjmowania antykoncepcji hormonalnej
Częstym skutkiem ubocznym stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej jest przyrost masy ciała. Zwykle związany jest z przejściowym zatrzymywaniem wody w organizmie i pojawia się już w pierwszym cyklu przyjmowania tabletek. Zwiększenie masy ciała nie powinno przekraczać w tym przypadku 2-3 kg. Ponadto kobiety mogą zaobserwować objawy takie jak obniżenie libido, występowanie nadwrażliwości piersi i stanów depresyjnych. Rzadziej pojawiającymi się działaniami niepożądanymi są bóle i zawroty głowy, grzybica pochwy i acykliczne krwawienia. Każdy niepokojący objaw powinno zgłosić się lekarzowi prowadzącemu celem kontroli i ewentualnej zmiany metody antykoncepcji.
Zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego jako jeden ze skutków przyjmowania antykoncepcji hormonalnej
W niektórych przypadkach tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego. Zaobserwowanie takiego objawu należy bezwzględnie zgłosić lekarzowi. Przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych przez kobiety z nadciśnieniem lub palące papierosy może zwiększyć ryzyko rozwoju zakrzepicy żylnej. Jest to rzadki i niebezpieczny skutek uboczny stosowania doustnej antykoncepcjj hormonalnej. Aby uniknąć takich działań niepożądanych, kobiety z nadciśnieniem oraz palaczki powinny stosować inny rodzaj antykoncepcji. Z powodu zwiększenia ryzyka rozwoju choroby zakrzepowo-zatorowej, każda osoba przyjmująca pigułki antykoncepcyjne powinna kontrolować parametry krzepnięcia przynajmniej raz do roku.
Plastry antykoncepcyjne
Plastry antykoncepcyjne mogą wywoływać podobne skutki uboczne co doustna antykoncepcja hormonalna — tzw. pigułki. Dodatkowo ze względu na kontakt ze skórą (najczęściej naklejane są na ramieniu lub łopatce) mogą przyczyniać się do występowania podrażnień skóry. U kobiet z wrażliwą skórą może pojawić się odczyn zapalny skóry, wymagający usunięcia plastra. Umieszczenie plastra antykoncepcyjnego na drugim ramieniu może wycofać odczyn zapalny. Bezpieczne recepty online umożliwiają uzyskanie kodu recepty na kolejny zestaw plastrów.
W celu dobrania odpowiedniego rodzaju plastrów antykoncepcyjnych lub pigułek (pigułka dwuskładnikowa lub minipigułka dla kobiet nietolerujących pochodnych estrogenów) powinno się porozmawiać z lekarzem. E-konsultacja medyczna umożliwia uzyskanie recepty na antykoncepcję online, która może być zrealizowana w każdej aptece.
Wkładka wewnątrzmaciczna — działania niepożądane
Istnieją dwa główne rodzaje wkładki domacicznej — hormonalna i miedziana. Wkładka wewnątrzmaciczna powstała z myślą głównie o kobietach, które już rodziły. Jej założenie wymaga wsunięcia wkładki przez szyjkę macicy do jamy macicy, co sprawia większe trudności u pacjentek bez przebytej ciąży i porodu. Recepta online na wkładkę domaciczną jest niewydawana, gdyż założenie wkładki wymaga wizyty w gabinecie lekarskim w celu zachowania septyki i bezpieczeństwa w trakcie jej zakładania.
Wkładka hormonalna antykoncepcyjna wystarcza na okres do około 5 lat. Stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej wiąże się z niewielkim ryzykiem wystąpienia zakrzepicy. Częściej może jednak powodować obniżenie libido, bóle głowy, nudności oraz powiększenie obwodu brzucha. Panie skarżą się czasem na występowanie dodatkowych plamień między cyklami. Plamienia mogą występować od początku korzystania z wkładki lub pojawić się po kilkunastu miesiącach od jej założenia. Jeśli są uciążliwe, może pojawić się konieczność zastosowania dodatkowych środków hormonalnych lub usunięcia wkładki.
Wkładka antykoncepcyjna miedziana natomiast pozwala na uniknięcie wielu skutków ubocznych wkładki hormonalnej. Może być także stosowana w przypadku niektórych przeciwwskazań do wkładki hormonalnej. Skuteczność obu metod jest porównywalna.
Antykoncepcja hormonalna awaryjna — pigułka „dzień po”
Tanie recepty online na antykoncepcję obejmują również dostęp do pigułek awaryjnych, czyli tzw. tabletek „dzień po”.. Antykoncepcja hormonalna awaryjna jest stosowana, gdy para uprawiała seks bez zabezpieczeń, stosowane metody antykoncepcji zawiodły lub zostały zastosowane nieprawidłowo i istnieje obawa o ryzyko zajścia w ciążę. Zawarte w pigułkach awaryjnych hormony zapobiegają zapłodnieniu komórki jajowej, poprzez opóźnienia terminu owulacji (w przypadku, gdy owulacja jeszcze nie nastąpiła), lub uniemożliwieniu zapłodnienia komórki jajowej np. poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego czy oddziaływania na śluzówkę macicy. Recepta online przydaje się również, gdy w czasie współżycia doszło do pęknięcia prezerwatywy lub jej zsunięcia. Awaryjna antykoncepcja online wykazuje wysoką skuteczność, jeśli kobieta zażyje tabletkę możliwie jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku.