Ból gardła to jedna z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości, która dopada nas nawet kilka razy w roku. Zazwyczaj też tej przypadłości towarzyszą inne objawy, które wpływają na nasze rozbicie i obniżenie aktywności na co dzień. Dlatego w przypadku wystąpienia bólu w okolicy gardła, decydujemy się na sięgnięcie po sprawdzony środek na ból gardła, dzięki któremu można znacznie skrócić dyskomfort i często zapobiec rozwojowi infekcji. Sprawdź, jak uśmierzyć silny ból gardła i które preparaty warto wybrać.
Przyczyny bólu gardła – czy mają wpływ na dobór odpowiedniego leku?
Układ oddechowy każdego człowieka wyposażony jest w naturalne mechanizmy filtrujące wdychane powietrze. Niestety nie zawsze udaje się pozbyć wszystkich drobnoustrojów – bakterii, grzybów i wirusów, które w pierwszej kolejności często atakują właśnie gardło. Ponadto, rozwojowi infekcji gardła sprzyjadą też różne czynniki, takie jak palenie papierosów czy przebywanie w klimatyzowanych lub zanieczyszczonych pomieszczeniach.
Poszukując możliwie najlepszego preparatu na ból gardła, należy zwrócić szczególną uwagę na przyczynę, z powodu której on wystąpił. Jedna substancja czynna będzie skuteczna w przypadku infekcji wywołanej przez wirusy, inna w przypadku bakterii, a jeszcze inne będą odpowiednie tylko wtedy, gdy ból gardła wywołany jest np. poprzez refluks czy grzybicę.
Infekcje górnych dróg oddechowych i stany zapalne gardła – co wybrać?
W przypadku bólu gardła wywołanego stanem zapalnym lub też infekcjami górnych dróg oddechowych warto zastosować preparaty lecznicze, które wyróżniają się działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Do najczęściej wybieranych leków dostępnych zarówno w formie tabletek do ssania, jak i sprayów można zaliczyć preparaty zawierające takie substancje jak:
- chlorowodorek benzydaminy – dostępny w takich produktach jak Tantum Verde, Septogard czy Hascosept. Zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i może być stosowany u osób cierpiących na chorobę wrzodową. Stosowanie tej substancji zmniejsza obrzęk błony śluzowej, a także odkaża zmienione chorobowo gardło,
- salicylan choliny – dostępny pod postacią tabletek do ssania o nazwie Cholinex. To silna substancja przeciwzapalna i przeciwbólowa, będąca pochodną kwasu salicylowego. Doskonale sprawdza się w przypadku ostrych bólów gardła,
- flurbiprofen – dostępny pod postacią takich produktów jak Polopiryna Gardło czy Strepsils Intensive, wykazuje działanie podobne do salicylanu choliny.
Leki te dostępne są bez recepty.
Wyjątkowo silny ból – leki odkażające i znieczulające dostępne bez recepty
W przypadku wyjątkowo silnego bólu gardła warto zastosować preparaty o działaniu nie tylko przeciwzapalnym i przeciwbólowym, ale także odkażającym i miejscowo znieczulającym. Do substancji, które przynoszą natychmiastową ulgę w bólu, zaliczana jest:
- chlorheksydyna – działa bakteriostatycznie lub bakteriobójczo (w zależności od użytego stężenia) i jest dostępna w postaci takich leków jak Gardimax czy Sebidin. Doskonale sprawdza się w bakteryjnych zapaleniach gardła,
- cetylpirydyna – to np. Orofar Max o działaniu bakteriobójczym i odkażającym,
- chlorchinaldol – substancja ta działa nie tylko przeciwbakteryjnie, ale także przeciwpierwotniakowo i przeciwgrzybiczo. Stosowany jest po leczeniu antybiotykami i znajduje zastosowanie w zakażeniach gardła o różnym podłożu. W aptece substancja ta występuje w leku o nazwie Chlorchinaldin.
Wśród tej grupy produktów dobrze jest też postawić na leki zawierające dodatkowo w składzie benzokainę i lidokainę o dodatkowym działaniu znieczulającym. Wspomagająco warto też zastosować produkty nawilżające i ziołowe, zawierające w składzie m.in. podbiał, tymianek, porost islandzki czy prawoślaz. Takie produkty, szczególnie w formie tabletek do ssania warto mieć w domowej apteczce w okresie wzomożonych zachorowań i przeziębień.
Leki na ból gardła na receptę – propozycje do zadań specjalnych
Na wyjątkowo trudne infekcje warto zastosować leki na ból gardła dostępne na receptę. W tym celu wystarczy e-konsultacja lekarska, podczas której można uzyskać stosowną receptę niczym nieróżniącą się od standardowej, wydawanej podczas tradycyjnej wizyty.
Wśród leków na silny ból gardła, które wydawane są wyłącznie na receptę, znajduje się m.in. Octeangin zawierający dichlorowodorek oktenidyny. To preparat polecany na silne infekcje bakteryjne, ale też grzybicze i wywołane przez wirusy otoczkowe.