Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the olympus-google-fonts domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/admin/domains/tanie-recepty.pl/receptomat/public/blog/wp-includes/functions.php on line 6121

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/admin/domains/tanie-recepty.pl/receptomat/public/blog/wp-includes/functions.php on line 6121
Ostre zapalenie pęcherza moczowego — co zrobić? - tanie-recepty.pl

tanie-recepty.pl

Ostre zapalenie pęcherza moczowego — co zrobić?

Jednym z najczęściej występujących schorzeń układu moczowego jest ostre zapalenie pęcherza. Jest to dolegliwość naprawdę nieprzyjemna, bardzo bolesna, a do tego wszystkiego pojawiają się trudności z oddawaniem moczu. W skrajnych przypadkach może pojawić się krwiomocz. Warto poznać dokładne objawy tej choroby, ale też sposoby leczenia.

Częstość występowania

Ostre zapalenie pęcherza moczowego dotyka nawet 150 mln osób rocznie na całym świecie. Częściej chorują kobiety, szczególnie narażone są te będące w ciąży bądź zażywające antykoncepcję hormonalną czy będące w trakcie klimakterium. Szacuje się, że ostre zapalenie pęcherza moczowego przeszło przynajmniej raz w swoim życiu od 20 do 50% kobiet. 

Co to jest ostre zapalenie pęcherza moczowego? Co je wywołuje?

Jest to choroba, która zalicza się do zakażeń układu moczowego, oznaczona symbolem Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) N30.0. Wyższe ryzyko zachorowania u kobiet spowodowane jest budową układu moczowo-płciowego, a dokładniej faktem, że cewka moczowa znajduje się blisko odbytu. Bakterie kałowe Escherichia coli mogą powodować zapalenie pęcherza. Oczywiście nie tylko bakterie E. coli mogą przyczyniać się do wystąpienia ostrego zapalenia pęcherza moczowego. Odpowiadają za nie również infekcje wirusowe czy grzybiczne, ale też drobnoustroje takie jak chlamydie, mykoplazmy oraz dwoinki rzeżączki.

Objawy ostrego zapalenia pęcherza moczowego — jakie występują?

Wyróżniamy następujące objawy ostrego zapalenia pęcherza moczowego:

  • bardzo częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach;
  • częste parcie na pęcherz nawet chwilę po oddaniu moczu;
  • charakterystyczny bardzo nieprzyjemny zapach moczu;
  • niska przejrzystość moczu (może pojawić się ciemne zabarwienie);
  • ból o różnym stopniu natężenia pojawiający się w okolicach pęcherza;
  • krew w moczu (najczęściej w formie drobnych kresek);
  • uczucie silnego palenia oraz pieczenia w cewce moczowej;
  • swędzenie w okolicy cewki moczowej;
  • osłabienie i podwyższona temperatura ciała;
  • mniejszy apetyt;
  • bóle w okolicy lędźwiowej.

Antybiotykoterapia w leczeniu ostrego zapalenia pęcherza

Takie objawy niewątpliwie są bardzo nieprzyjemne i mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ostre zapalenie pęcherza moczowego wymaga leczenia. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Harvard Medical School ostre zapalenie pęcherza moczowego można szybko wyleczyć po podaniu antybiotyków. Dotyczy to osób z osłabionym układem odpornościowym, ale i takich z cukrzycą. Jednocześnie u kobiet w okresie menopauzy często zaleca się profilaktyczne i wspomagające stosowanie kremów z estrogenem, które wzmacniają wyściółkę cewki moczowej i pęcherza. Dzięki temu, że okolice ujścia cewki moczowej mają bardziej kwaśne pH, ryzyko rozwoju E. coli czy też innych bakterii jest mniejsze.

Jakie leki na receptę zapalenie pęcherza?

Najczęstsze leki to antybiotyki i chemioterapeutyki. Spośród nich wyróżniamy amoksycylinę, a więc półsyntetyczną penicylinę. Jednak w przypadku mniej nasilonych objawów, można wprowadzić leczenie zachowawcze. 

Jakie leki bez recepty pomogą z zapaleniem pęcherza?

Najczęściej stosuje się lek bez recepty – furaginę. Jest to lek, który działa przeciwbakteryjnie. Wykazuje skuteczność zarówno w stosunku do bakterii gram-dodatnich, jak i gram-ujemnych. Trzeba jeszcze wiedzieć, że ten lek hamuje namnażanie bakterii w układzie moczowym, ale ma również niewielkie działanie przeciwgrzybiczne czy przeciwpierwotniakowe. Jeżeli objawy nie ustępują po 2-3 dniach, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, gdyż konieczna może być silniejsza antybiotykoterapia. 

Powikłania w nieleczonym zapaleniu pęcherza

Trzeba zdawać sobie sprawę, że choć ostre zapalenie pęcherza nie jest poważną chorobą, to może prowadzić nawet do ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek, które jest bardzo bolesne. Charakteryzuje się silnymi bólami w okolicach lędźwiowych. Może też wystąpić wysoka gorączka zaś leczenie może trwać nawet 14 dni. Poza zażywaniem antybiotyków trzeba wprowadzić zbilansowaną dietę, spożywać duże ilości płynów, a także całe dnie spędzać w łóżku. Na ból można stosować leki z paracetamolem bądź ibuprofenem. Przydatne są też ciepłe kompresy czy termofory. Nieleczone odmiedniczkowe zapalenie nerek może prowadzić do rozwoju ropnia nerki, martwicy brodawek nerkowych oraz urosepsy — wtedy zakażenie nerek przemieszcza się do krwi, co może prowadzić do ugólnionej sepsy a nawet śmierci. Innym powikłaniem jest zapalenie dróg moczowych, które wymaga dłuższego leczenia. Zapalenie dróg moczowych jest częstym powikłaniem u pacjentów z kamicą moczową.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na ostre zapalenie pęcherza, ważna jest profilaktyka. Należy pić przynajmniej 1,5 litra wody, stosować zbilansowaną dietę. Jednocześnie należy zadbać o higienę intymną, w szczególności po odbytym stosunku seksualnym. 

Bibliografia: Raport Zdrowotny (Urinary Tract Infection) przygotowany przez Harvard Medical School, 2022.

Skorzystaj z e-konsultacji z lekarzem!

Popularne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *